• ایمیل info@koohyaranePars.com
  • روابط عمومی09174067732

گزارش آتش سوزی

این گزارش به شرح یک واقعه ی آتش سوزی تعمدی که در تاریخ یکشنبه 30/8/1395 در تنگ گنجه ای واقع در 13 کیلومتری یاسوج به وقوع پیوسته خواهد پرداخت؛)مطابق گفته های شاهدین ماجرا (
تیم دونفره ای که در حال بازگشت از پیمایش تنگ گنجه ای بودند، در محلی در نزدیکی ورودی تنگه (حدود یک کیلومتری(، شاهد برافراشتن آتش در میان یک درخت تنومد بلوط شدند، بنابراین بلافاصله تصمیم به خاموش کردن آتش گرفته که با فردی که در کنار درخت نشسته بود مواجه شدند؛ به منظور شفافیت موضوع در ادامه، مکالمه ی مستقیم آن ها را بیان می کنیم:


🔹سلام، متوجه هستین که این آتیش داره درخت رو می سوزونه؟!
-سلام، آره، خودم این آتیش رو روشن کردم
🔹آخه چه دلیلی برای این کار دارین؟!
- این جا زمین خودمه و این درخت مزاحم کشت توی زمینه!
🔹زمین خودتون هم اگر باشه شما حق سوزوندن درخت رو ندارین...
- اینجا زمین زراعیه، این درخت 100متر مربع رو اشغال کرده، مزاحمه و باید از بین بره! ( منطقه ی مورد اشاره در فاصله ی 50متری از رودخانه، منطقه ای کاملا ناهموار و دارای درختان و درختچه های متعدد بلوط است)
🔹اینجا منطقه ی زراعی نیست و شما اجازه سوزوندن درخت قدیمی به این بزرگی رو ندارین،
- فقط همین رو می سوزونم با بقیه کاری ندارم، من هر کاری که خودم بخوام می کنم برین پی کارتون!
🔹شما مجوز قانونی دارین؟! اگر مجوز دارین که بگین ما کاری با شما نداریم
- برو دنبال کارت
🔹 یعنی چی که برو دنبال کارت آقا؟! الان زنگ می زنیم به محیط بانی...این بحث تا چند دقیقه ادامه پیدا کرد که در نهایت به تهدید تیم کوهنورد از جانب فرد آتش زن انجامید که ادعا می کرد با چند نفر برای بیرون کردن آن ها از تنگه تماس خواهد گرفت. به همین دلیل و به علت اجتناب از درگیری احتمالی، تیم از فرد چند متر فاصله گرفت و بلافاصله با آتش نشانی تماس حاصل کرد و واقعه را اطلاع داد( ساعت 16:54 ) که این سازمان پیگیری این موضوع را مربوط به محیط بانی منطقه دانست. پس از تماس با محیط بانی و شرح واقعه ( ساعت 16:55 ) ادرس دقیق محل در اختیار محیط بانی قرار داده شد. محیط بانی اطلاع داد که ظرف مدت 20 دقیقه در محل حاضر خواهد شد، این در حالی بود که فرد درحال اضافه کردن هیزم به آتش بود و شعله های آتش هر لحظه بیشتر می شد. در این حین تیم برای کمک با دو نفر از دوستان بومی شریف منطقه ی سی سخت نیز تماس گرفت که ظرف مدت 20دقیقه به محل رسیدند و با 110 تماس گرفتند. در همین حین فرد آتش زن منطقه را ترک کرد و تیم به همراه دوستان بومی شروع به خاموش کردن آتش کردند. هنوز خبری از محیط بانان نبود ) ساعت 17:30 ). مجددا با محیط بانی تماس گرفته شد که اطمینان دادند که گروه کمکی فرستاده شده است( به دلیل فاصله ی زیاد رودخانه از درخت، سفت بودن خاک منطقه و همچنین جریان باد، مهار آتش به کندی پیش می رفت). در این زمان حدود پنج نفر در فاصله ای دور دیده شدند که علیرغم درخواست کمک اقدامی نکردند. در طول این مدت تماس هایی از تلفن ثابت محیط بانی و 110 دریافت شد که همچنان معتقد بودند که گروه کمکی فرستاده شده. تیم چهار نفره تلاش های خود را برای مهار آتش ادامه می داد ولی به دلیل وزش باد و حجم زیاد آتش چندان سودمند نبود تا در نهایت درخت نیمسوز از هیمه های شعله ور خالی و آتش در میان درخت و اطراف آن کاملا متوقف شد( ساعت 19:00 (
تیم پس از اطمینان از عدم شعله ور شدن مجدد آتش به سمت خروج از تنگه حرکت کرد که در بین راه نیز اثری از هیچکدام از ارگان های 110 و محیط بانی دیده نشد. عکس ها و فیلم ضبط شده مربوط به این واقعه در انتهای گزارش ضمیمه شده است. تیم مذکور با جدیت پیگیر ماجرای رخ داده تا حصول نتیجه می باشد.
(( تنگ زیبای گنجه ای با پاییز کم نظیرش، حالا درختان نیم سوز گوشه گوشه اش خودنمایی می کنند... و رسالتی را به یاد ما کوهنوردان و طبیعت گردان می آورد که اگر قلبی در این. ورزش هست، همیشه برای طبیعت پاک و شگفت آور می تپد...حمایت و حراست از تک تک درختان تنها کاریست که میتوانیم در پاسخ به لطف این موجودات بی دفاع و دوست داشتنی انجام دهیم، پس بیایید از گنجینه ی تنگ گنجه ای محکم و با اتحاد حفاظت کنیم. ))

نظرات کاربران


نظر خود را ثبت کنید

برای ثبت نظر باید عضو باشید، اگر عضو هستید از لینک ورود به حساب کاربری به حساب کاربری وارد شوید. اگر عضو نیستید می توانید از لینک عضویت در سایت در مدت زمان کوتاه در سایت عضو شوید.

با ما همراه شوید

کانال تلگرام کوهیاران پارس

https://telegram.me/koohyaranepars


جلسات هفتگی

همه هفته شنبه ها ساعت 18:30 الی 20:00
شیراز، بلوار شهید بهشتی، بوستان خلد برین ساختمان کلاه فرنگی(کانون جهان دیدگان) انتهای راهرو دست راست
رئیس هیات مدیره:

آقای اصغر حقیقی نیک

09173158500

مدیر عامل:

آقای محمد کریمی

09354336013

روابط عمومی:

آقای امین حیدری

09174067732


اطلاعات مالی

شماره حساب:

2305-827-5720648-1

بانک اقتصاد نوین به نام گروه کوهنوردی کوهیاران پارس


شماره کارت:

6274-1211-7107-3273

بانک اقتصاد نوین به نام محمد کریمی

برنامه های تمرینی هفته

یکشنبه دراك ساعت 17:30

چهارشنبه باباكوهي ساعت 18:00 

دوشنبه سنگنوردی

جدیدترین اعلام برنامه

اعلام برنامه قله پازن پیر دنا

اعلام برنامه قله پازن پیر دنا

جدیدترین گزارش برنامه

صعود زمستانه به قله رنج سپیدان

صعود زمستانه به قله رنج سپیدان

محل تبلیغات شما