LogoTitle
مقالات کوهیاران پارس

کوهیاران پارس سعی کرده است مقالات مفیدی را در این بخش جمع اوری نماید

کاسکت سنگنوردی
1401/05/01

آنچه باید درباره کلاه کاسکت بدانیم (1)

آنچه باید درباره کلاه کاسکت بدانیم (1)

ویژگی های کلاه کاسکت 

1.انواع فوم 

2.انواع پوسته

3.حفاظت

4.آسایش و راحتی 

5سایز و قابلیت تنظیم

6.کلاه های ایمنی مختص بانوان

7.تهویه

8.وزن 

9.دوام

10.قابلیت انطباق هدلایت

11.رشته مورد استفاده (رشته های مرتبط با کوهنوردی، اسکی، دوچرخه یا کار در ارتفاع)

12.استاندارد

به بررسی هریک از خصوصیات بالا در این بلاگ و بلاگ های بعدی می پردازیم:

انواع فوم : EPS در مقایسه با EPP

عموما کوهنوردان اطلاعات چندانی در مورد تفاوت فوم ها ندارند و با توجه به اینکه کلاه از بخش مهمی از بدن محافظت می کند، بیان جزئیات بیشتر درباره تفاوت های بین این دو ماده ارزشمند خواهد بود.

پلی استایرن انبساطی (EPS)

پلی استایرن انبساطی برای سال های طولانی یک فوم جاذب شوک انتخابی در کلاه های ایمنی کوهنوردی بوده است. این فوم بسیار سخت بوده و عملکرد بسیار خوبی برای جذب ضربه دارد. EPS تحت ضربه خرد می شود و می شکند. در واقع در برخی از مدل های سبک وزن EPS مثل Black diamond vapor، Petzl Meteor، فوم EPS به حدی حساس است که می تواند روی زمین بیفتد یا تحت بار سنگین در کوله جمع شود. زمانی که فوم EPS این بریدگی ها و شکاف ها را نشان می دهد، یکپارچگی آن تحت تآثیر قرار می گیرد. اگر بتوانید ترک های داخل کلاه ایمنی خود را ببینید، پس زمان تعویض آن رسیده است. پلی پروپیلن انبساط (EPP) برای جذب ضربات بدون شکست طراحی شده است. این ماده در سپر ماشین به کار رفته و بادوام تر از EPS است. ما هنوز کلاه های ایمنی زیادی را نمیبینیم که با EPP ساخته شده باشد Petzl Sirroco، Mammut Wall Rider استثنا هستند با وجود انکه انتظار داریم در سال های آتی این وضعیت تغییر کند. EPP به حدی مؤثر و بادوام است که نیاز به پلی کربنات یا پوسته ی ABS ندارد. Sirocco و Wall Rider هر دو با یک روکش جزئی از پلی کربنات برای برای حفاظت بیشتر طراحی شده اند تا شکل و ظاهر آنها را بهبود بخشند. 

مشکل اصلی آن است که کلاه های EPP بسیار گران تر هستند، اما مقاوم تر، بادوام تر و سبک تر هستند. اگر EPP به یک ماده خاص انتخابی برای کلاه های کوهنوردی در آینده تبدیل نشود، ما شگفت زده خواهیم شد. 

انواع پوسته: ABS در مقایسه با پلی کربنات 

اکنون که مواد داخلی را پوشش دادیم، باید نشان دهیم که چه موادی سبب حفظ آن می شوند. ما به برخی از کلاه های ایمنی سخت با پوسته پلاستیکی ABS اشاره نمودیم، مثل Black diamond Half Dome و Camp USA Armour . پوسته های ABS می توانند ضربه را جذب کنند و به خوبی از آن در برابر هرگونه شکستگی حفاظت کنند، و از هر گزینه دیگری ارزان تر هستند. عموما این پوسته ها ضخیم تر بوده و دوام بیشتری نسبت به پوسته های پلی کربنات دارند و این وزن بیشتری را در ان ایجاد می کند (و به همین دلیل است که ما عمدتا این ماده را برای سنگنوردی اسپرت (مسیرهای کوتاه) توصیه می کنیم، نه برای دیواره نوردی (مسیرهای بلند)). اما انتخاب یک کلاه ایمنی با پوسته پلی کربنات، مثل Petzl Sirroco برای استفاده طولانی (مسیرهای بلند) جهت کاهش وزن قطعا مفید خواهد بود. گفته می شود که کلاه های ایمنی با وزن کمتر همیشه باید با دقت بیشتری استفاده شوند، چرا که ممکن است به سادگی خراب شوند. برای سنگنوردان جدیدی که به دوام بیشتری برای کلاه خود نیاز داشته و بودجه مالی کمتری در اختیار دارند، یک کلاه ایمنی با پوسته سخت ABS مناسب خواهد بود.

حفاظت:

وظیفه اصلی کلاه کاسکت حفاظت از سر در مقابل ریزش سنگ، یخ، ابزار و ... و ضربه های غیرقابل پیش بینی در فعالیت کوهنوردی می باشد، تکنولوژی هایی همچون Top And Side Protection و برای ایمنی و راحتی بیشتر در مدل های جدید ارائه شده اند.

آسایش و راحتی: 

علاوه بر امنیت، یکی از مهم ترین ویژگی ها در یک کلاه ایمنی کوهنوردی آسایش است. اگر کلاه راحت نباشد، شما از آن استفاده نخواهید کرد و اگر آن را بر روی سر نگذارید از شما حفاظت نمی کند. آسایش یک حس ذهنی است و به شکل جمجمه شما بستگی زیادی دارد. برای مثال بزرگترین انتقادی که درباره Petzl Sirroco شنیده ایم آن است که برای سرهای بزرگ مناسب نیست. مانند بیشتر تجهیزات کوهنوردی، برگ برنده شما در انتخاب کلاه ایمنی آن است که پیش از خرید آنها را امتحان کنید. تغییرات زیادی را در آسایش و راحتی بین شرکت های مختلف مشاهده نکرده ایم اما قطعا بین مدل ها تفاوت هایی وجود دارد. بدون استثنا، کلاه سنگین تر آسایش کمتری را به همراه دارد و کلاه سبک تر بهتر است. 

منبع فصل نامه کوه جلد 94

newsImage
اطلاعیه کمیته پناهگاه‌های فدراسیون: اجتناب از ورود به جبهه جنوبی دماوند و علم کوه
نظر به ورود و حضور گسترده خارج از ظرفیت کوه‌نوردان و طبیعت‌گردان کشور درجبهه جنوبی قله های دماوند و علم کوه (هسارچال) و تراکم جمعیتی ایجاد شده
newsImage
انواع کفش کوهنوردی
پا عضوی بسیار حیاتی در بدن است و از قدیم به قلب دوم انسان شناخته می‌شود. حال آنکه این عضو برای مسافران و خصوص عاشقان طبیعت و کوهنوردی حتی بسیار مهمتر است. بنابراین حفاظت از پا یکی از الزامات سفر برای طبیعت گردان است. انتخاب کفش کوهنوردی مناسب همواره دغدغه مهمی برای دوستداران طبیعت که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند است. با ما در بلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید تا ضمن معرفی انواع کفش‌ کوهنوردی اطلاعات بیشتری در این زمینه را با هم بررسی کنیم.
newsImage
لباس مناسب کوهنوردی
لباس مناسب کوهنوردی همچون کفش و کوله کوهنوردی از ضروریات این ورزش است. داشتن یک لباس مناسب باعث می شود که شما یک کوهنوردی مفرح و لذت بخش را تجربه کنید.
newsImage
کرامپون یخنوردی