LogoTitle
مقالات کوهیاران پارس

کوهیاران پارس سعی کرده است مقالات مفیدی را در این بخش جمع اوری نماید

انتخاب سایز مناسب کفش
1401/05/01

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی


اگر در انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی دچار تشویش شده اید، با خواندن مقاله زیر می توانید به راحتی تصمیم درست را اتخاذ نمایید. انتخاب کفش مورد نیاز شما با جنسیت، وزن، تنوع فعالیت و مسیری که می‌خواهید از کفش استفاده نمایید و شرایط مسیر رابطه مستقیم دارد.

از جمله عواملی که در انتخاب نوع کفش مورد نیاز خود باید در نظر بگیرید می‌توان به سرما و درجه حرارت مسیر، میزان رطوبت، ارتفاع و سختی مسیر و مدت زمان برنامه اشاره کرد.

همچنین نوع فعالیت شما، در انتخاب کفش نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، به عنوان مثال می توان به کوهنوردی در ارتفاعات بلند، کوهنوردی فنی، کوهنوردی با کوله پشتی، ترکینگ، کمپینگ، راهپیمایی در دامنه، طبیعت گردی، شکار و ماهیگیری، دویدن در زمین های هموار، راهپیمایی و زندگی شهری اشاره کرد.

بیشتر بدانید:راهنمای پوشاک مناسب کوهنوردی

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی: کفش کوهنوردی چگونه کفشی است؟

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی

کفش مناسب را به جرات می‌ توان به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات کوهنوردی معرفی کرد. انتخاب و خرید یک کفش کوهنوردی مناسب نه تنها صعود را برای شما آسان و لذت‌بخش‌‌تر می‌ کند، بلکه احتمال بروز هرگونه حادثه را نیز کاهش خواهد داد.

با این حال، هیچ کفشی وجود ندارد که برای تمام مصارف مرتبط با کوهنوردی مناسب باشد. انتخاب کفش باید بر اساس نوع مسیر، شرایط آب و هوایی، شرایط جسمانی شما و برخی دیگر از موارد انجام شود. در ادامه این مطلب به ارائه راهنمای خرید کفش کوهنوردی خواهیم پرداخت و نکاتی را متذکر خواهیم شد که هنگام خرید این نوع کفش باید به آنها توجه داشته باشید.

متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی و نوع آنها کاملا متفاوت میباشد. کفش  های کوهنوردی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

 

نکاتی مهم در انتخاب سایز کفش کوهنوردی

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی مناسب باید گرم و نرم، سبک بوده و فضای کافی برای انگشتان شما داشته باشد. بوت را در انتهای روز با جوراب تست کنید. سایز خود را بدانید.

بهتر است سایز پای خود، پهنا، طول قوس پا را بدانید چرا که در برخی فروشگاه لوازم کوهنوردی با یک وسیله کالیبراسیون اندازه گیری می‌شود و دیگر موارد ضروری  نیز توسط یک متخصص در فروشگاه ارزیابی می‌گردد.

همچنین می‌توانید طول پا خود را اندازه گیری کرده و از نمودار سایز استفاده کنید و سایز پای خود را بیابید. کفی کفش را درآورده و دوباره امتحان نموده و بایستید، حنما انگشت شصت و بلندترین انگشت شما در قالب کفش قرار گرفته و راحت باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید، کفش ها را در انتهای روز امتحان کنید. پای شما معمولاً در طول فعالیتهای روزانه تا حدی بزرگ می‌شود و در بزرگترین سایز خود قرار می‌گیرد. در این صورت، کفشی که به پای شما کوچک می‌باشد را نمی‌خرید.

اگر از کفی طبی استفاده می‌کنید بهتر است آنها را نیز با خود ببرید زیرا در راحت بودن بوت تاثیر دارد.

جوراب‌های کوهنوردی و ورزشی  مناسب بپوشید. از ضخامت جوراب مطمئن شوید. برای پیاده روی از جوراب هایی با الیاف مصنوعی استفاده کنید. جوراب‌هایی از جنس کتان دیر خشک می‌شوند و باعث تاول زدن پاها میگردند.

کفش را برای مدتی زمانی، حداقل ۱۰ دقیقه‌ای پا کنید. در فروشگاه راه رفته و اگر پله‌ای در فروشگاه هست، از آنان بالا و پایین بروید. معمولاً سطح شیبداری در فروشگاه‌های فروش کفش کوهنوردی وجود دارد (فضا یا ابزاری تهیه شده) که بر روی آن رفته و وضعیت کفش و پا خود در کفش را بر روی آن امتحان نمایید، در غیر اینصورت سطح شیب داری پیدا کرده و بر روی آن راه بروید. این نکته برای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب بسیار اهمیت دارد .

چطور تشخیص دهیم سایز کفش مناسب پایمان است ؟

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی

برای انتخاب سایز مناسب کفش باید ابتدا جورابی را به ضخامت جورابی که معمولا در کوهنوردی می پوشید به پا کنید. پس از پا کردن کفش در حالی که هنوز بند های آن باز است.

پا را به قسمت جلویی آن بچسبانید تا نوک انگشتان شما جلوی کفش را احساس کند،توجه داشته باشید که انگشتان پای شما به هیچ وجه خمیده نباشند.

در این وضعیت باید پشت پای شما به اندازه یک انگشت سبابه با پشت کفش فاصله داشته باشد. مطمئن شوید هیچ فشاری به انگشتان پا وارد نشود.

حالا پشت پای خود را به قسمت عقب هدایت نموده تا کاملا به قسمت انتهایی کفش بچسبد. در این حالت باید حدود یک انگشت سبابه دست، بین نوک انگشتان شما با قسمت جلویی کفش فاصله وجود داشته باشد، بطوری که بتوانید تمامی انگشتان خود را به راحتی حرکت دهید.

در صورتی که می خواهید به صورت حرفه ایی و با استاندارد U.S و E.U سایز مناسب پایتان را پیدا کنید، پاهای خود را بدون جوراب و پوشش روی یک سطح صاف(یک تکه کاغذ بزرگتر از پاهای خود) قرار دهید.

روی همان سطح صاف پشت پایتان را به دیوار یا جسم ثابتی بچسبانید. از قسمت بلندترین انگشتان مطابق شکل یک خط بکشید. فاصله میان دیوار و خط کشیده شده را اندازه گیری و ثبت کنید. اندازه بدست آمده را با جدول موجود در لینک ذیل تطبیق دهید و سایز دقیق کفش خود را بیابید.

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی

برای مثال اگر شما آقا هستید و طول پای شما ۲۳۵ میلیمتر (۲۳٫۵ سانتیمتر) است، سایز کفش استاندارد پایتان ۴۲ می باشد. به این ترتیب اگر شما خانم هستید و طول کف پای شما ۲۲۵ میلیمتر (۲۲٫۵ سانتیمتر) است، سایز استاندارد پای شما ۳۸ خواهد بود.

نکته : توصیه ما برای انتخاب سایزمناسب کفش کوهنوردی، استفاده از یک سایز بزرگتر از نتایج جدول  است.
به این صورت که اگر طول کف پای شما ۲۲۵میلیمتر(۲۲٫۵ سانتیمتر) است، سایز کفش استاندارد برای استفاده داخل شهر برای خانم ها ۳۸
اما برای کفش کوهنوردی ۳۹ می تواند ایده آل باشد و آقایان نیز برای داخل شهر سایز ۴۲  و برای کوهنوردی ۴۳، سایز کفش مناسب برایشان می باشد.

چند نکته راجع به انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی و نحوه گام برداشتن در کوهستان

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی

همانطور که می‌دانید، هر ورزشی قوانین تخصصی و فنون خاص خود را دارد و تفاوت ورزشکاران حرفه‌ای در هر رشته، نسبت به سایرین که تنها برای تفریح و سرگرمی به آن می‌پردازند یا افراد تازه کار، این است که آنها ریزه کاری‌ها و فنون خاصی که باعث می‌شود، با حداقل مصرف انرژی و عدم آسیب، بهترین نتیجه را بگیرند، رعایت کرده و همواره از ورزش کردن لذت می برند.

کوهنوردی هم علی رغم ظاهر ساده و پیچیده نبودن و سهولت در انجام آن، ورزشی است که برای انجام آن نیاز به تجربه، دانسته های علمی و مهارت های تخصصی فراوان است، که در صورت رعایت نکردن این اصول و قواعد، از ورزش لذت نبرده و ممکن است آسیب ببینید و به جای ارتقاء سطح سلامتی، تندرستی خود را از دست خواهید داد.

برای مثال یکی از مشکلات متداول کوهنوردان، انتخاب تجهیزات مناسب و درخور نیاز مسیرهای کوهنوردی است که از کفش می‌توان به عنوان مهمترین آنها نام برد. برای انتخاب سایز مناسب کفش  کوهنوردی بسیار دقت کنید، زیرا در صورت عدم تطابق کفش نسبت به مسیر و فیزیک پای شما، علاوه بر مصرف انرژی بیشتر، کارایی کمتر و آسیب پذیری بیشتری خواهید داشت.

در انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی، همواره این نکته را در نظر بگیرید که هر چقدر مسیر کوهنوردی دشوارتر می شود نیاز به کفشی محکم تر و قوی تری دارید، معمولا استفاده از کفش های ضعیف نسبت به مسیر کوهنوردی باعث کاهش شدید عمر کفش، آسیب دیدن و در برخی موارد صدمات جدی پا می شود.

توصیه ما برای انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی، استفاده از یک سایز بزرگتر از نتایج جدول  است.
به این صورت که اگر طول کف پای شما ۲۲۵ میلیمتر (۲۲٫۵ سانتیمتر) است، سایز کفش استاندارد برای استفاده داخل شهر برای خانم ها ۳۸
اما برای کفش کوهنوردی ۳۹ می تواند ایده آل باشد و آقایان نیز برای داخل شهر سایز ۴۲  و برای کوهنوردی ۴۳، سایز کفش مناسب برایشان می باشد.

 

انتخاب نکردن سایز مناسب کفش کوهنوردی چه مضراتی دارد؟

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی

متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی و نوع آنها کاملا متفاوت میباشد. کفش  های کوهنوردی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

اولین آسیب های استفاده از کفش نامناسب احتمال زمین خوردن و آسیب است. کفی کفش های کوهنوردی به شکلی طراحی شده است که تا حد بسیار زیادی از سر خوردن جلوگیری می کند، اما تقریبا تمامی کفش های ورزشی کف صاف داشته و شما به راحتی روی صخره ها لیز می خورید. مشکل دیگری که کفش نامناسب و کفشی غیر از کفش کوهنوردی در شما ایجاد می کند، درد و آسیب در زانو و کمر است.

کلام آخر

متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع کفش های کوهنوردی کفش هایی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

newsImage
اطلاعیه کمیته پناهگاه‌های فدراسیون: اجتناب از ورود به جبهه جنوبی دماوند و علم کوه
نظر به ورود و حضور گسترده خارج از ظرفیت کوه‌نوردان و طبیعت‌گردان کشور درجبهه جنوبی قله های دماوند و علم کوه (هسارچال) و تراکم جمعیتی ایجاد شده
newsImage
انواع کفش کوهنوردی
پا عضوی بسیار حیاتی در بدن است و از قدیم به قلب دوم انسان شناخته می‌شود. حال آنکه این عضو برای مسافران و خصوص عاشقان طبیعت و کوهنوردی حتی بسیار مهمتر است. بنابراین حفاظت از پا یکی از الزامات سفر برای طبیعت گردان است. انتخاب کفش کوهنوردی مناسب همواره دغدغه مهمی برای دوستداران طبیعت که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند است. با ما در بلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید تا ضمن معرفی انواع کفش‌ کوهنوردی اطلاعات بیشتری در این زمینه را با هم بررسی کنیم.
newsImage
لباس مناسب کوهنوردی
لباس مناسب کوهنوردی همچون کفش و کوله کوهنوردی از ضروریات این ورزش است. داشتن یک لباس مناسب باعث می شود که شما یک کوهنوردی مفرح و لذت بخش را تجربه کنید.
newsImage
کاسکت سنگنوردی